Naše první opravdová dovolená

Koho zajímá dovolená obyčejných lidí z vesnice? No někoho možná ano, protože dva blázni a pes se vydali z Krušných hor na Šumavu. Říkáte si, proč jezdili z jedněch hor do dalších? Proč raději nejeli někam k moři? Proč? Jednoduše proto, že milujeme hory a lesy. Také jsme chtěli klid od všeho.

Prostě jsem na netu už dlouho hledala nějakou chalupu, či chatu na Šumavě. Já osobně jsem chtěla dovolenou ve Skotsku, ale musela jsem od toho ustoupit kvůli mému muži a naší fence Jessie. Můj další návrh byla Šumava, kterou už jsem si nenechala vymluvit. Ukázala jsem několik vybraných chalup a chat svému manželovi. Oba jsme se okamžitě shodli na super chaloupce na samotě u Maleče. Hned jsem si jí rezervovala ještě před prázdninami, mimo sezónu. Majitelka mě kontaktovala skoro ihned. Po zaplacení jsem obdržela poukaz a mohly začít přípravy. No přípravy se vlastně konaly až den dva před odjezdem. Nejsem z těch, co blázní už čtrnáct dní dopředu. Jelikož jsme si dva měsíce před dovolenou v bazaru koupili auto, mohlo se vyrazit bez obav kamkoli. No vědět, co stane hned první den, tak přípravy by byly asi mnohem důkladnější. Ale to předbíhám. Byla to naše první dovolená ve dvou. Tím nechci říci, že bychom nikam nejezdili, to ne. Ale vždy to bylo někam za rodinou, nikdy na pořádnou dovču, kde si člověk odpočine úplně od všeho. Takže můžeme? Jste na to připraveni?

 

28. 5. 2016 - Den první – odjezd.

Takže ráno dobalit, usmažit řízky, klasika, připravit nějaké to jídlo. Dohodli jsme se, že pečivo si koupíme až tam. Moje mamka nám na cestu upekla šátečky. Mě tvarohové a Martinovi makové, což bylo super. Nějaké ty konzervy, pití a mnoho na opékání a grilování. Nezapomněli jsme ani na naší Jessie. Měla svoji tašku, kde měla jídlo, misky, pití, hračky a nějaké pamlsky. Pelíšek již byl v kufru auta, který byl jen pro ni. V kufru oktávky kombi měla místa víc, než my. Jakmile bylo sbaleno, mohli jsme to nanosit do auta.

Poté jsme se šli převléknout. Řekli jsme si, že ještě zajdeme dolů, abychom se rozloučili. Naši bydleli dole a nám přenechali vrch, který jsme si přestavěli. Vzali jsme zbytek drobností a šli dolů. Martin si u dveří řekl, že raději zastaví přívod vody. Když tak učinil, šli jsme k autu, dali do něj zbytek věcí a šli za mamkou. Chvilku jsme pokecali, než jsme vyrazili.

Navigace byla zapnutá, Jessie se cestování autem líbilo, takže se mohlo jet. Vybrali jsme si suprovou cestu přes vesnice s minimálním provozem. Každou chvíli jsme stavěli. Nikam jsme nespěchali, měli jsme do čtyř hodin spoustu času. Vyjížděli jsme přesně za deset minut jedenáct. Cesta nám ubíhala a všichni jsme s dobrou náladou sledovali krásy naší vlasti. Cestou jsem poslala našim smsku, jak jsme se dohodli. Asi necelých třicet km před cílem se ozval můj mobil. Koukla jsem na displej a mamka. Nijak jsem se nedivila a zvedla to. „Ano?“

„Jani, nelekej se, ale šla jsem ti pověsit prádlo a na skřínce u dveří jsou nějaké peněženky a očkovací průkaz Jessie.“

Okamžitě jsem věděla, že je zle. Musela jsem tu chvíli být úplně bílá. Ihned jsem se otočila na Martina. „Nemáme doklady.“ … otevřela jsem přihrádku před sebou. No opravdu, nebyly tam. Martin zastavil na fleku a zapnul výstražná světla. „Do prdele.“ … zaznělo.

„No, nechali jsme je doma.“ … ozvala jsem se konečně opět do mobilu.

„Jak daleko jste od cíle?“ … zeptala se, tak jsem jí to řekla.

„Co kdybyste tam dojeli a nějak se domluvili, nebo se jedině vrátit.“ … navrhla. „Já vám ty doklady okamžitě pošlu.“ … zaznělo, ale nejprve jsem se musela domluvit s manželem. Také nás hned napadlo, že nemáme ani korunu, abychom si něco koupili a hlavně zaplatili vratnou kauci, kterou jsme měli dát na chalupě. „Mami, ale jsme úplně bez peněz. Víš co, my se nejprve dohodneme, pak ti zavolám.“

„Dobře dohodněte se a klid.“ … mamčin hlas zněl, jakoby se chtěla každou chvíli rozbrečet. Jenomže já a můj muž nejsme z těch, kteří si vjedou hned do vlasů a navzájem se obviňují, kdo za to může. Nadávají si a dlouze to s křikem rozebírají. My dva jsme to vzali s klidem.

Padlo několik návrhů. Otočit to a jet zpět. Dojet, mě vysadit i s Jessie a Martin by se vrátil s tím, že už by ten den nepřijel. Nebo zavolat a nějak se dohodnout s tím, že nám doklady mamka pošle poštou. Já vím, já vím, pošta. Říkáte si posílat něco poštou je s prominutím o hubu. Kdyby se to ztratilo, tak bychom měli starosti hlavně s doklady. Nebojte se. Moje mamka naštěstí pracuje na poště, takže ví, jak to ošetřit. Tak to bychom měli. Ještě zavolat majitelce. Mně se do toho z nějakého blbého důvodu nechtělo, ale můj muž měl pravdu, když mi říkal: „Tak ty si s ní celou dobu píšeš, zařizuješ ubytování a nemůžeš jí zavolat? Prosím tě dej mi číslo.“ … řekl jen.

Byla jsem mu vděčná. Hovor mezi ním a majitelkou proběhl bez problémů. Okamžitě nám vyšla vstříc. Doklady se mohly poslat k ní a kauci prý zaplatíme, až
doklady přijdou. Problém byl jedině v tom, že byla sobota odpoledne, takže doklady mamka mohla poslat až v pondělí. Nu což. Jak se říká, peníze k životu nejsou potřeba. Prostě jsme si museli poradit.
 
 

Když jsme konečně dojeli na chalupu, přivítal nás déšť, ale také majitel, který byl milý a vše nám ukázal. Dokonce bylo i zatopeno a v bojleru teplá voda. Jakmile nás v rychlosti obeznámil s chalupou, dal nám klíče a popřál pěkné ubytování. Poděkovali jsme, a jakmile odjel, osvobodili jsme naši Jessie z kufru auta. Ihned jsme zavřeli bránu a nanosili věci z auta pod střechu. Konečně jsme si oddychli a po chvíli kdy z nás opadla ta tíha z namáhavé cesty, jsme se převlékli do něčeho pohodlnějšího. Kufr jsme odnesli do vedlejší místnosti, která sloužila jako ložnice. Zde bylo dvoulůžko, naproti jedna postel a hned vedle ní nádherná stará kachlová kamna v hnědé barvě. V místnosti bylo také teplo, ale my jsme se rozhodli, že tuto místnost nebudeme obývat. Jakmile jsme se převlékli, opustili jsme místnost a ocitli se na chodbě, která byla kolem dokola roubená. U vchodových dveří stála dřevěná lavice, na které byla přehozena deka. Za dveřmi vedly příkré schody na půdu. Schody sloužily jako botník. U schodů na zdi visel věšák na věci.

 

 S chodby se dalo jít i do malé koupelny, kde byla sprcha, umyvadlo, záchod, dokonce pračka a nad ním bojler. Na pračce byly tři ručníky ovázané růžovou stuhou, posypané růžovými kvítky. Zdi byly obloženy obkladem napodobující dřevo. Středem místnosti vedla roura do komína, ale nijak to nenarušovalo vzhled koupelny. Napravo od koupelny se šlo do velké sednice, kde jsme se rozhodli s manželem i spát. Byla zde velká kachlová kamna modré barvy i s pecí. Něco úžasného. Kdo jezdíval jako malý k babičce na venkov, určitě pochopí. To se týká hlavně těch staršího data. Kolem kamen stála lavice a pod ní bylo naskládané dřevo. Vedle i nad kamny viselo různé nádobí i poklice. Za rohem pod okny stála jedna postel a pod druhým druhá, takže byly do písmene L. Obě byly z masivního dřeva. Tam jsme spinkali noc co noc. Vedle těch postelí stála komoda a na ní stála a kazila vzhled místnosti televize, kterou jsme vůbec nezapínali, jen ráno na počasí, jinak opravdu ne. Hned vedle stál velký stůl, dřevěná lavice do L a tři židle. Vše k sobě ladilo. Na oknech visely malé závěsy v modré barvě, záclony do půli okna a na stole byl ubrus modrožluté barvy. Vedle toho stolu stála ještě jedna komoda a nad ní visela police s nádobím. Od dveří napravo u zdi stála stará kuchyňská linka plná starého nádobí. Vše čisťounké a krásné. Tekla zde jen studená voda, ale my jsme zvyklí. V malé kuchyňce hned za rohem byla lednička, na ní mikrovlnka, vedle skříňka a elektrický sporák. Nad tím vším byla další velká police se starými kousky nádobí. Z maličké kuchyňky se dalo jít do spižírny, kde jsme měli pití, jelikož tam bylo příjemně chladno. Podlaha byla z leštěného dřeva po celé chalupě. Ven z chalupy se vyšlo na dlouhé zápraží s dřevěným zábradlím, na které nepršelo. Bylo pod střechou. Vedle vchodu stála lavice, takže posezení jak malované. Pod zápražím stál starý podstavec na šicí stroj a u něj dvě lavice na špalcích. O kus dál bylo přírodní ohniště i krytý gril. Dokonce tam byly připraveny klacky na opékání. Hned naproti bylo úložiště dřeva, garáž na nářadí, to vše připojeno na dům. Pozemek okolo chaloupky byl obrovský a bylo by zbytečné, aby byl celý posekán.

Jakmile jsme si vše prohlédli, najedli se řízků, udělali jsme si čaj a posadili se před chaloupku. To uklidňující ticho mě nabíjelo od první minuty. Les před vámi, zpěv ptáků a nic rušivého, i když jsme byli jen kus od silnice, kde projelo auto jednou za půl dne. I tak nebylo skoro slyšet. Tohle by měl zkusit každý. Nenechat se ničím rušit a zaposlouchat se. Žádný mobil, žádný počítač, televize, ani rádio. Jen vy a příroda. Naše Jessie si vše důkladně prohlédla a očichala. I ona tu byla spokojená. Asi pro ni bylo nové, že nemá po kom štěkat, což si vynahradila na našich budoucích výletech.

Večer jsme si přenesli peřiny a polštáře do sednice. Jessie měla pelíšek vedle našich postelí, takže se mohlo jít spát. Okolo chalupy, ani nikde poblíž nesvítily žádné lampy, takže tma jak v pytli. Bylo to úžasné a okamžitě jsme usnuli.

Ale to ještě není vše. V noci jsem musela na toaletu, takže jsem si posvítila baterkou, kterou jsem měla po ruce, abych nerušila svého muže. Vše v pořádku, ale jakmile jsem se postavila z mísy, vrazila jsem hlavou do roury, která vedla koupelnou. Nevýhoda větších lidí. To však nic nebylo s porovnáním s menším rámem dveří koupelny. Další rána do hlavy, což mě probralo. Div jsem neviděla hvězdičky. „Do pr…“ … zanadávala jsem, promnula si hlavu a zamířila zpět do postele. To už jsem si myslela, že nezaberu, ale usnula jsem jako špalek. Následující den bylo běžné, že kdykoli jsem použila koupelnu, dostala jsem ránu, než jsem si na to zvykla, že se mám ohýbat. 

 

 

29. 5. 2016 – Den druhý – Pohoda

Probuzení do nedělního rána bylo úžasné. Ještě nebylo ani šest, když jsme vstali. Martin šel s Jessie ven a já dělala sobě čaj a jemu kávu. Dala jsem Jessie čerstvou vodu a připravila pro ni její povinné čtyři piškoty s kapičkami. Když se ti dva vrátili, Martinovi nebylo dobře. Nejspíš mu nesedly ty řízky večer. Chvíli trvalo, než se mu udělalo dobře. Naštěstí jsem s sebou vzala i žaludeční čaj, který mu později pomohl. Jo, bylinky. Po lehkém obědě v podobě polévky se Martin natáhnul za pec. Já jsem seděla na lavici a četla si. Neděle byla taková přeháňková, ale my si užívali klidu. Když zrovna nepršelo, házela jsem Jessie balonek.

Navečer jsme se rozhodli grilovat něco malého. Martin se staral o gril a já krájela zeleninku, které jsme měli poměrně dost, na rozdíl od pečiva. Po večeři jsme si chvíli sedli ven před chalupu, později jsme hráli stolní hry, které jsme si přivezli. Prostě jsme relaxovali a užívali dovolené. 

 

30. 5. 2016 – Třetí den – Procházka

Od samého rána bylo překrásně. Bez dokladů se nám nechtělo nikam jezdit, tak jsme se rozhodli prozkoumat zdejší okolí. Vzali jsme Jessie na vodítko a vyrazili po polní cestě, která vedla hned kousek od brány. Cesta lemovala krásné lesy plné borůvčí. Škoda, že ještě nerostou. Došli jsme skoro až k dalšímu osamocenému stavení, ale uhnuli jsme po jiné cestě, která vedla do lesa. Procházka to byla úžasná, při níž se udělaly i nějaké snímky. Udělali jsme takový menší okruh, ale vraceli jsme se vysokou trávou. Ano správně. Klíšťata. Jakmile jsem odcvrnkla první z čumáku Jessie, přidali jsme do kroku, abychom se ocitli opět na cestě. Naše příjemná procházka stála naši Jessie deset klíšťat, které si přinesla. Kdyby nebyla světlá, nevím, jak bychom je hledali. Manžel jí tahal jedno po druhém. Když už jsme si mysleli, že je to vše a konečně se posadili před chalupu, zahlédli jsme další. I přes kapičky, které jsme jí aplikovali před odjezdem, se některé zakouslo, jak jsme zjistili za další dny. Nakonec jich bylo třináct. Naši Jessie se samozřejmě prohrabování její srsti líbilo, takže spokojeně držela. K večeru jsme se rozhodli opékat buřty. Mezitím mi mamka oznámila, že doklady poslala a měli by tam být druhý den. Ocenila je dost vysokou částku, takže by si pošta nedovolila balíček ztratit. Nám zatím nic nechybělo, ale těšili jsme se na nějaký ten výlet. Každý podvečer jsme si přitopili v kachlových kamnech, abychom prohřáli studenou chaloupku. V noci si nemůžeme stěžovat, že bychom neměli dostatek poctivého spánku. 

 

31. 5. 2016 – Čtvrtý den – Balíček

Dopoledne nám zavolala máma, že prý je balíček tam a čeká na roznesení. Nevěděli jsme, kdy nám dají vědět, takže jsme zůstali na chalupě, i přes to, že bylo hezky. Pošta nán měla dát vědět, až balíček převezmou. My jsme si krátili čas čtením a posloucháním zpěvu ptáků. Až odpoledne se ozvala paní majitelka, že balíček vyzvedla, ale přiveze ho až mezi pátou a šestou. Pošta se ozvala asi za další dvě hodiny, co nám volala majitelka. Taky dobré. Jakmile dorazily doklady, ihned balíček manžel otevřel a dal majitelům onu kauci. Seznámili jsme se i s majitelkou a moc jim poděkovali. Než odjeli, manžel se jich zeptal, jestli je ještě někde otevřeno, abychom si koupili pečivo. Poradili nám Vacov, kde měli večerky a dokonce vyhlášenou pekárnu i s prodejnou, která ale otvírala až večer v osm. My jsme tedy nasedli do auta a vyrazili nejprve do Strašína, kde měli samoobsluhu, ale zavřenou, takže jsme jeli do Vacova. Nebyl daleko a tou stranou jsme jeli poprvé. Zaparkovali jsme na náměstí a já vyběhla do večerky, kde jsem koupila nějaké pečivo a nanuky. Za chvíli jsme byli zpět a spokojeni. Dohodli jsme se, že hned ráno vyrazíme na první výlety.

 

1. 6. 2016 – Pátý den – Hrady

 

Náš první výlet byl na hrad Rabí, který ležel přímo ve městě Rabí nad náměstím. My jsme zaparkovali z druhé strany od města a k zřícenině se dostali zezadu. Bohužel mimo fotek nemám vůbec nic. Žádný suvenýr, jelikož tam měli vše zavřeno. Krámky se suvenýry a dokonce i poštu, kde jsem chtěla koupit alespoň pohled. No nic, museli jsme pokračovat dál. Náš další cíl byl hrad Kašperk. Naše navigace nás zavedla úplně jinam, než měla, ale díky ní jsme šli po jedinečné cestě. Zavedla nás z druhé strany po úzké cestě, kde končily domy. Můj muž se zeptal ochotného staršího pána, jestli se dostaneme tou cestou na hrad. Ihned nám vysvětlil, že cesta není pro auta, jen pro pěší.

Kdybychom se vrátili na parkoviště, tak bychom měli dokonce cestu o 500 m delší. Doporučil nám auto nechat tam a jít po té stezce, co vedla za jeho domem. Byla dlouhá 2,5 km. Manžel zaparkoval, připnul Jessie vodítko, já vzala misku a lahev s vodou. Všichni tři jsme vyrazili do kopce. Ještě před lesem jsme potkali nějaké houbaře, ale poté už nikoho. Tuto úžasnou cestu jsme měli až k hradu jen pro sebe. Jasně, že vedla nádherným lesem a do kopce, ale stálo to za to. Máme překrásné hrady a tento také doporučuji. Jakmile jsme vyšli z lesa a zahlédli jeho část, dýchla na nás minulost. Já si okamžitě představila, jak jedou po té lesní cestě muži na nádherných koních. Některým se u boku houpal meč, jiní měli luky a šípy. Mezi nimi jel kočár, který bedlivě střežili. Kdopak se v něm asi veze? Může to být kdokoliv.

V roce 1356 ho nechal vybudovat Karel IV. Víc vám o něm neřeknu. Zajeďte se tam podívat. Z jeho nejvyššího bodu se můžete rozhlédnout do okolí, vyslechnout si jeho historii, pořádně si ho prohlédnout, i posedět v restauraci přímo na hradě.

Zde jsem si konečně koupila suvenýry i pohledy, které jsem ještě ten den poslala mamce a do práce. Jelikož jsme měli s sebou Jessie, moc dlouho jsme se nezdrželi. Udělali jsme nějaké fotky a vydali se zpět dolů. Zajeli jsme do středu města Kašperské hory, kde jsem poslala pohledy a zašla nakoupit do malé samoobsluhy. Chtěla jsem nějakou mapu z okolí, ale v infocentru bylo zavřeno, proto jsme se rozhodli, že sem zajedeme další den, neboť k našemu dalšímu cíli, který proběhne následující den, nás cesta povede tím samým městem. Z tohoto výšlapu jsme přijeli řádně unaveni. Ani jeden nejsme zvyklí šlapat do kopce. Mě bolely neskutečně nohy. No jo, už nejsem žádná mladice. :-)

 

2. 6. 2016 – Šestý den – Jezero

Hned po snídani jsme vyjeli. Nejprve do Kašperských hor, kde jsem se stavila v infocentru, abych si koupila super mapu, knížku Šumava a další nějaké ty suvenýry. Poté jsme pokračovali směrem na Špičák.

Náš další výlet směřoval k Černému jezeru. Obloha byla od rána zatažená, ale snad to vydrží i nadále. Jenomže to byste nesměli být na Šumavě, kde se počasí mění během několika minut.

Když jsme konečně dojeli na to správné parkoviště, protože jich tam je několik, zeptal se můj muž, jestli tam můžeme parkovat, jelikož to bylo u hotelu. Mohli jsme, ale za stovku na den. Nu což. Lepší, než se trmácet jinam a tím si prodloužit trasu. Ten muž, který hlídal parkoviště, byl černoch. Doslova. Jakmile jsme si opět nasedli do auta, abychom zaparkovali, onen černoch začal tančit. Škoda, že jsme neměli po ruce kameru, to by byl úlovek. Oba jsme se smáli, neboť tančit černocha na vlastní oči jsme viděli poprvé. Když jsme zaparkovali, černoch už mezitím zmizel v boudě. Začalo jemně krápat, ale to nás od výšlapu k jezeru neodradilo. I kdyžto byly čtyři kilometry tam a čtyři zpět, byli jsme rozhodnutí tu trasu překonat za každou cenu. Martin připnul Jessie vodítko, já vzala batoh s pitím a mohlo se vyrazit. Kdybychom věděli, co se zhruba za necelou hodinu přihodí, možná bychom si to rozmysleli, ale možná ne. To opravdu nevím. Ale vzhledem k tomu, že Černé jezero bylo na naší dovolené prioritou. Teda alespoň pro mě. K jezeru vedla pohodlná cesta nádhernými lesy. Můžu vám sdělit, že není les, jako les. U nás v Krušných horách jsou jiný. Kdo je vnímavý, hned ten rozdíl pozná.

Národní park Šumava je úchvatný celý. Chrání nejen celé komplexy svých horských lesů, které pokrývají 81% území, ale pod přísnou ochranou i roztroušené přírodní rezervace v CHKO včetně boubínského pralesa stejně i mnoho rašelinišť. K mimořádným přírodním jevům patří i ledovcové kary s jezery, na jejichž březích se udržela vzácná subalpínská flóra. Vztahuje se také na bezlesou opuštěnou krajinu, kde bývaly pastviny a louky. Museli bychom mít minimálně měsíc dovolenou, abychom se seznámili s celou Šumavou, ale ani tak by to asi nestačilo.

Sem tam jsme potkali turisty, na které Jessie hlasitě reagovala. Potkali jsme také postarší lidi, které jsme viděli na Kašperku den předtím.

Oni nás ihned poznali a pozdravili. Jeden z mužů se i zastavil, ale to se nelíbilo naší Jessie. Ještě k tomu šel s nimi i pudlík, což už bylo na ni moc. Ona si nás hlídala, a kdyby nebyla na vodítku pod pevnou rukou svého pána, asi by to nedopadlo dobře.

Jakmile déšť zhoustnul, schovali jsme se pod stromy.

Stejně to udělal i postarší pár kus před námi. Stáli jsme tam poměrně dlouho, ale déšť neustával. Rozhodovali jsme, jestli pokračovat dále. Já jsem byla rozhodnutá jít dál, když už jsem byla na cestě. Stejně jsme byli všichni tři promočení. Nakonec se Martin rozhodl jít se mnou. Rychle jsme pokračovali vzhůru. Brzy jsme narazili na ceduli, která ukazovala k jezeru 500m. Déšť neustával, ale ani my jsme nepolevovali. Brzy jsme zatočili do poslední zatáčky a konečně se před námi objevilo jezero. Hustý déšť sice znemožňoval dokonalý výhled, ale to mi nebránilo v tom, abych udělala alespoň několik fotek. Kousek jsem i poodešla, zatím co Martin držel svou bundu nad Jessie. Zjistila jsem, že se jezero dá obejít kolem dokola. Díky dešti to bylo nemožné, neboť to tam bylo samý kořen a skály. Jednoduše by se dalo uklouznout. Udělala jsem dalších pár fotek a foťák schovala. Také to pro něj nebylo zrovna dobré. 

Vrátila jsem se k Martinovi a Jessie. Kdyby tak hustě nepršelo, zdrželi bychom se mnohem déle. Takto jsme pospíchali dolů. Cesta zpět byla nekonečná. Snažila jsem se držet krok, ale bylo to únavné. Jessie se co chvíli podívala na Martina. Měla toho také dost. Když jsme se konečně blížili k parkovišti, přestalo pršet. :-D Zábavné, co? Z nás sršela voda a na nebi se objevovalo sluníčko. Ne však na dlouho.

Martin vyndal z kufru deku a Jessie pořádně vytřel. Já jsem nám pak zašla pro horký čaj. Naštěstí jsme stáli vedle stánku. Prodávali tam i nějaké pohledy a suvenýry, takže jsem toho hned využila. Prodávající byl velmi milý a dal nám čaj do hrnků a donesl až k autu. Martin zatopil a já si svlékla bundu. Byla jsem doslova mokrá až na kost. Když někam jedete autem, berte si vždy suché oblečení. Naštěstí z toho nic nebylo. Horký čaj a teplo udělalo své. Než jsme vyjeli, začalo opět pršet. Jeli jsme rovnou na chalupu.

Dokonce přestalo i pršet.  Když jsme si odpočinuli, šli jsme ven.

Opět jsme grilovali.

 

3. 6. 2016 – Den sedmý – Poslední výlet.

Poslední volný den před odjezdem a s ním i poslední výlet. Jak jinak než opět do Národního parku. Jeli jsme směrem na Kvildu. Přesněji jsem chtěla vidět Jezerní slať u Modravy. Přesněji u Horské Kvildy. Parkoviště se nacházelo jen pět minut od cíle. Takže Martin rozhodl, abych šla sama, neboť tam vedla cesta po prkenné cestě a s Jessie by to bylo nebezpečné. Vzala jsem si foťák a vystoupili jsme z auta. Bylo to jako v nějakém hororu. Všude odpadky a nepořádek. To bylo zatím nejhorší parkoviště, jaké jsem kdy viděla. Kdyby tam nebyly popelnice a koše, ale byly. Přesto vše lidi hází po zemi a to přímo v Národním parku. Proč? Když si něco přivezu, tak si to i odvezu, ne? Když někdo odhazuje odpadky v přenádherné krajině, jak si vůbec může užít tu krásu, kvůli které sem jel? Chápete to? Raději ať dřepí doma a přemýšlí o sobě. Je mi z takových lidí na zvracení. A to není vše. Jednou jsme si udělali přestávku. Tuším, když jsme jeli na Rabí, kde jsem viděla u cesty pneumatiky a to už jsme byli v chráněné oblasti. Hozené v křoví. Takto si lidé váží přírody. To jsem ale odbočila. Přeskákala jsem odpadky a vydala se po krátké stezce. Prošla jsem dvojitým vchodem ze dřeva a pokračovala lesíkem dál. Tam bylo naštěstí čisto a příjemně. Došla jsem k dřevěné cestě, která vedla mezi hustým porostem. Vedle cesty stála vysoká rozhledna. Neváhala jsem a nejprve vylezla na rozhlednu. Co se mi naskytlo před očima, jsem ještě neviděla. Okamžitě jsem vylezla ještě výš. Vydechla jsem v úžasu. „Nádhera.“ … ještě že tam nikdo nebyl. Okamžitě jsem začala fotit. Přede mnou se rozprostírala úžasná rašeliniště a za nimi se opět tyčily kopce plné lesů v mlhavém oparu. Vzala jsem si i dalekohled, abych si tu krásu přiblížila. Seběhla jsme zase dolů a vydala se po dřevěné cestě mezi porostem malých stromků a keřů.

Cesta mě zavedla nakonec, kde bylo zábradlí, aby návštěvníkům zabránilo jít vpřed a poničit tu nádheru. Já měla to štěstí, že jsem to tam měla sama pro sebe. Bylo sice zataženo a po dešti, ale já si to patřičně užila. 

Byla jsem ráda, že tam nikdo nebyl, alespoň tam byl klid. Když jsem si to prohlédla a nafotila další fotky, vydala jsem se zpět. Martin seděl s Jessie v autě a čekali trpělivě na mě.

„Nebyla tam ani noha. Mohli jste jít se mnou.“ … řekla jsem s úsměvem na tváři.

„To jsme nemohli vědět. Stejně nevím, jak by se chovala Jessie na té dřevěné stezce.“

„Hm. Nechceš se tam juknout? Není to daleko.“

„Se podívám na fotky.“ … vzal si ode mne foťák a prohlédl si galerii.

Potom jsme se vydali zpět na chalupu. Vzali jsme to přes Vacov, kam jsem skočila do samoobsluhy, abych tam koupila bonboniéru pro majitele a nějaké drobnosti. Nezapomněla jsem ani na Jessie.

K večeru to na mě dolehlo. Zítra odjíždíme. Vůbec se mi nechtělo. Líbila se mi ta samota, to ticho a to nádherné prostředí. Vrátit se do hlučné vsi s hlučnými sousedy, mezi lidi se mi opravdu nechtělo. „Ach jo.“ … povzdychla jsem si.

Před osmou hodinou večerní jsme ještě zajeli do Vacova. Museli jsme do pekárny, abychom si koupili chléb, i pro mamku, které jsem to slíbila. Na cestu jsem koupila buchty. Chléb byl úplně horký, zrovna vytažený z pece. A ta vůně. J

Večer jsme naposled zatopili a zalezli do pelíšků. Poslední noc.

 

4. 6. 2016 – Osmý den – Odjezd

Po snídani jsme si ještě užívali poklidu, neboť v deset přijedou majitelé, aby si převzali chaloupku. Poté jsme věci nanosili do auta a já uvnitř uklidila a vysála. Nechtěla jsem po sobě nechat žádný nepořádek. Když jsme se vším skončili, posadili jsme se na zápraží a čekali na majitele.

Jakmile dorazili, zavřeli jsme Jessie pro jistotu do auta.

Ještě jedna perlička. Než přijeli majitelé, šla jsem na toaletu, a když jsem šla opět ven, zahlédla jsem za vchodovými dveřmi na věšáku naše bundy a batoh. :-D Zase bychom někde něco nechali. Ještě, že jsem potřebovala…

 

Nijak nás nezdržovali. Majitelka vešla dovnitř, jen se rozhlédla a vyšla zase ven, kde její muž odečítal hodiny, aby věděl, kolik jsme propálili elektřiny. Nestálo to ani za to. My jsme používali jen bojler, konev a občas kamna na ohřátí jídla. Hrozně jsme jim děkovali za ten poklid a nádherné ubytování. Bylo na nich vidět, že jsou rádi. Řekli jsme jim, pokud pojedeme na Šumavu, tak jedině k nim, což se jim moc líbilo. Rozloučili jsme se s nimi a odjeli se smutkem v srdcích. Nevím, jak Martin, ale mě se odtamtud vůbec nechtělo. Čím víc se nám Šumava vzdalovala, tím víc se mi draly do očí slzy. Je to kouzelná oblast, ale také velmi křehká. Dělejme vše proto, abychom ji neztratili.